Hledáte ideální nabíječku pro akumulátory fotoaparátu? Určitě mrkněte po nabíječce Hähnel ProCube 2, kterou by mohli ocenit zejména majitelé foťáků Sony, ale také dalších značek.

Aktuálním králem trhu je nepochybně Sony, které svými fotoaparáty zdárně válcuje prakticky všechny konkurenční značky v téměř všech kategoriích. Věděli jste však, že kromě nejvyšších řad fotoaparátů A7R a A9 nemají ty nižší (a to včetně asi nejoblíbenějšího polo-profi modelu A7 III) v obsahu balení nabíječku baterií? Naleznete tam pouze adaptér s micro USB kabelem, kdy tedy baterii nabíjíte přes fotoaparát. To může mít výhodu i v možnosti připojit napájení třeba z powerbanky.

Pro výrobce nabíječek se tak fotoaparáty staly víceméně zlatým dolem. A na jednu z takových nabíječek se v tomto krátkém článku podíváme. Sám jsem přešel z Nikonu na Sony Alpha A7 III, který využívá vysokokapacitní akumulátor NP-FZ100. Ten se přes dodávaný kabel microUSB a napájecí adaptér nabíjí poměrně dlouho (i s 2,4A adaptérem od Belkinu se akumulátor nabíjel téměř celou noc).

Výdrž A7 III se oproti předchozím generacím právě i díky novému typu akumulátoru výrazně zlepšila a tak je i pro mne zbytečné mít více než dva. Proto jsem hledal ideálně takovou nabíječku, která jednak nabíjí rychle, ale ideálně aby mohla nabíjet oba akumulátory naráz. Samozřejmě mě zajímala i cena, proto jsem prvně vybíral mezi levnějšími nabíječkami, ke kterým akorát připojíte napájecí adaptér přes microUSB kabel, avšak takové nabíječky umí nabíjet oba akumulátory současně proudem max 600 mA pro každý. To je dost málo a po vlastní zkušenosti vím, že nabíjení v těchto nabíječkách trvá dost dlouho. Výhodu mají akorát v kompaktnosti a ceně.

Poté jsem narazil na nabíječku Hähnel ProCube 2 pro Sony. Ta je mezi vlastníky Sony fotoaparátů velmi oblíbená a mnoho z nich ji doporučuje. Dokáže nabíjet dva akumulátory současně a má USB výstup s max. 5 V a 2,4 A, takže dokáže nabíjet všechny možná zařízení i přes USB kabel.

Co mě však rovněž potěšilo, je fakt, že je součástí balení sada konektorů pro nejpoužívanější typy zásuvek na světe (EU, UK a US), takže nabíječku bez problému použijete snad v naprosté většině zemí na světě. Krom toho je obsahem i adaptér do auta a sada výměnných plat pro různé typy akumulátorů.

Nabíječka je nabízena v pěti verzích. Nejprodávanější je rozhodně ta pro Sony, následuje verze pro Nikon, Canon, Fujifilm s Panasonicem a nakonec Olympus. Vybere si tak každý.

Výměnná plata jsou asi jednou z největších předností této nabíječky, jelikož díky ním dokáže nabít nejpoužívanější akumulátory Sony pro fotoaparáty (NP-BX1, NP-FW50, NP-FZ100.. v případě verze pro Sony) a navíc i klasické nabíjecí baterky AA.

Je tedy ideální pro náročnější uživatele, kteří mají doma například cestovní Sony RX100 a k tomu nějakou pokročilejší bezzrcadlovku typu A7 II, A7 III, apod., jelikož jim bude stačit jedna nabíječka a k tomu nabijí například i baterky do externího blesku. Jednotlivá plata vyměníte lehce, stačí jej na zadní straně vycvaknout a zacvaknout druhé.

Zkušenosti z používání

Vzhledem k vlastnostem, které nabíječka má, jsem se tedy rozhodl, že ji pořídím, jelikož mi přišla jako ideální volba. Jasně, není to zrovna kompaktní cestovní nabíječka. To však nebylo mou prioritou.

Na praktickém displeji vám nabíječka při začátku nabíjení ukáže hodně přibližný stav nabití akumulátoru v procentech, který se při nabíjení postupně upřesňuje. Zároveň se nad tímto stavem zobrazuje hodnota v mAh, která však říká, o kolik mAh byl akumulátor již nabit, nikoliv, na kolik je nabitý. Tyto údaje jsou dostupné pro oba akumulátory zvlášť.

Hähnel udává, že akumulátor FZ100 nabije samotný za dvě hodiny, v případě dvou akumulátorů najednou jsou to tři hodiny. Důležité je zmínit to, že se jedná o čas nabití z 0 do 100 %, kdy posledních část nabití trvá velmi dlouho, stejně jako u všech ostatních akumulátorů a zařízení. Rychlost nabíjení na začátku je velmi dobrá, jelikož za prvních 15 minut dodá akumulátoru tolik energie, že by to stačilo snad i na pár set fotek (v případě kombinace A7 III a FZ100). Oba akumulátory současně nenabíjím příliš často a už vůbec ne oba z úplně vybitého stavu a nechci tady tedy sypat odhady, jak dlouho zabere nabíjení jednoho nebo dvou akumulátorů. Ze zkušenosti můžu říct akorát to, že nabíjení probíhá dost rychle a že jsem s danou rychlostí naprosto spokojen.

Potěšila mne i rychlost nabíjení přes osazený port USB. iPhone XS nepodporuje rychlonabíjení pomocí vyššího napětí, pouze pomocí vyššího nabíjecího proudu, takže je to ideální způsob a znamená to pro mne, že na cesty s sebou nemusím brát adaptér pro telefon, ale mohu nabíjet z nabíječky pro foťák.

Nevýhodu jsem spatřil akorát v tom, že nabíječka neumožňuje nabíjet akumulátory foťáku a zařízení připojené do USB portu zároveň. USB port začne nabíjet až v momentě, kdy jsou akumulátory foťáku nabity. Za mne by lepším řešením bylo posílit elektronickou část, případně dát k nabíječce výkonnější adaptér, aby zvládla obojí naráz.

Závěr

Koupě nabíječky Hähnel ProCube 2 rozhodně nelituji. Splnila to, co jsem od ní očekával, tedy možnost nabíjení obou akumulátorů současně, které nezabere věčnost. Příjemným bonusem je možnost nabíjení přes USB, sada adaptérů pro zásuvky v zahraničí a také adaptér do auta přímo v balení. Nabíječka rozhodně není kompaktní, takže si musíte sami říct, zda vám to vyhovuje či ne. Za mne to rozhodně problém není a nemám s tím problém ani při cestování nalehko.

Ať už jste majiteli foťáků Sony, Nikon, Canon, Olympus, Fuji nebo Panasonic, všichni si přijdete na své, jelikož pro všechny tyto značky nabízí Hähnel verzi nabíječky.

Za mě osobně je pozitivní i cena nabíječky. Zatímco originální nabíječka Sony pro jeden akumulátor FZ100 a bez jakýchkoliv dalších funkcí stojí nová 2 490 Kč, Hähnel ProCube 2 stojí 1 990 Kč a nabízí nesrovnatelně více možností a funkcí.

Nabíječku Hähnel ProCube 2 koupíte na Megapixelu