Že jsou úpravy pořízených fotografií věčným a často kontrovérzním tématem, to asi nemusím připomínat. Války o to, zda upravovat nebo neupravovat, jsou nekonečné a dost pochybuji o tom, že vůbec někdy ustanou. Cílem tohoto článku není toto věčné téma rozseknout „jednou a navždy“, ale spíš bych rád vyjádřil svůj postoj k úpravám.

Fotky se upravují, ať už méně nebo více, již desítky let. Upravovaly se již fotky z analogových foťáků, na což v dnešní době řada odpůrců úprav zapomíná. Ono prakticky už samotné vyvolání negativu je úprava, stejně jako zpracování RAWu z moderních digitálních foťáků (ano, RAW lze tedy brát v podstatě jako moderní verzi negativu). Proč by se tedy neměly upravovat teď?

Souhlasím s tím, že často lze již jako finální fotku vzít zpracovaný JPEG foťákem, různými interními filtry, nastavením, apod… Jenže… počkat… to jsou přece taky úpravy, jen je člověk nedělá ve fotoeditoru v PC, ale udělá to za ně foťák. Hmm… takže se opět dostáváme k tomu, že prakticky všechny fotky, které na dnes vidíte, jsou nějakým způsobem zpracované, ať už samotným foťákem (případně jiným zařízením s foťákem), nebo člověkem při post-processu.

Je tedy špatně, že člověk ještě dále zasahuje do fotky a utváří ji k svému potěšení? Nemyslím si. Fotografové tvoří fotky hlavně proto, aby zaujaly co nejvíce lidí, díky nimž poté dostane třeba více nabídek na zakázky, nebo se zkrátka jen stane populárnějším. Co byste však měli ze škaredého zašedlého nevýrazného RAWu bez života? Dívali byste se na galerii plnou takových fotek? Řekl bych, že téměř určitě ne.

Otázka by tedy neměla znít jestli post-process ano či ne, ale spíše jak hodně. Ale má cenu řešit, jak hodně, když je hodnocení všech fotek čistě subjektivní, jelikož se každému jedinci líbí něco jiného? Osobně si myslím, že ne. Co se líbí mně, nemusí se líbit někomu jinému. Že byla obloha reálně tmavě modrá a já ji mám na fotce fialovou? Pokud fialová dodá lepší atmosféru a díku tomu fotka zaujme lidi více, proč bych ji tedy takto nezbarvil? U jiných fotek se naopak hodí zachovat „reálné“ barvy. Ať si každý zhodnotí, co se mu líbí a co ne. Samozřejmě tím neříkám, že neexistují objektivně špatné úpravy. Existují a u rádoby fotografů, kterých je plný Facebook, se jich hemží tuny. Co je vlastně špatná úprava, když jsem před chvílí prohlásil, že je posuzování fotek čistě subjektivní? To je taková, která se líbí asi jen fotografovi samotnému a nikomu jinému (typicky kazí krásu foceného objektu, např. lidí). Tam lze opravdu říct, že je fotka nebo úprava špatná.

Nechci vyvolávat žádný flame. Každý, ať si upravuje fotky podle sebe, ale zároveň, ať je schopen příjmout konstruktivní kritiku, když se fotka většině lidem nelíbí. Cílém je přece zaujmout právě tu většinu, ať už za účelem větší slávy, větší šance nabídek na zakázky, nebo jen čistě potěšení lidí, kteří daný umělecký výtvor uvidí. Na závěr tohoto výkřiku přidávám ještě galerii několika mých vybraných fotek, kde na levé straně je fotka před úpravou a na pravé straně po úpravě, jak jsem ji publikoval veřejně. Budu rád za jakékoliv názory k tomuto tématu.