Americký fotbal v Čechách, říkáte si? Ano, je to tak. A musím říct, že jsem byl sám překvapen, po delším bádání, jak oblíbeným sportem u nás je. Existuje dokonce i Česká liga amerického fotbalu, ve které soutěží několik desítek týmů. To ale trochu odbíhám od tématu. Díky kamarádovi jsem měl možnost se účastnit zápasu týmu Znojmo Knights s rakouskými Upper Styrian Rhinos. Znojmo hraje totiž v rakouské, nikoliv české lize. Focení amerického fotbalu? Když jsem jej naživo nikdy neviděl a viděl jsem jej maximálně v televizi ve filmech a seriálech? To byla celkem výzva.

Počasí vyšlo ten den moc pěkně, bylo teplo, slunečno (možná až moc kvůli ostrým stínům). Podmínky pro focení tedy přijatelné. Prvně jsem si nechal aspoň hodně hrubě vysvětlit pravidla a kde by asi bylo tak nějak vhodné stát. Mohl jsem běhat okolo celého hřiště a být přímo u čáry, což byla rozhodně velká výhoda, jelikož jsem tak mohl fotit z jakéhokoliv úhlu. Začala první čtvrtina a pro mě malér. I přes nějaké to základní vysvětlování pravidel jsem byl celkem ztracen a nevěděl jsem, jak a kde fotit. Chvíli jsem dění sledoval a prvním touchdownu Knights, jsem dal šanci tomu, že budou Rakušany tlačit a budou mít převahu… a to taky vyšlo. Chytl jsem teda fleka za touchdown zónou Rhinos, přesněji mezi bránou a rohem. Od tama se mi podařilo několik zajímavých fotek.

Asi vůbec nejlepším místem je boční čára při rozehrávání, kdy jsou hráči obou týmů proti sobě v podřepu a míč leží na zemi. Rozhodně to budou jedny z nejčastějších fotek z amerického fotbalu, ale do začátku jsem byl rád i za něco, co fotí každý druhý, abych se do toho nějak dostal 🙂 Kolem hřiště jsem se pohyboval víceméně tak, jak Knights tlačili a vyplatilo se.

Poučení pro příště a případně pro vás? Pokud jdete fotit nějaký sport, o kterém skoro nic nevíte, rozhodně doporučuji se podívat na YouTube, jak hra probíhá a nastudovat si aspoň základní pravidla. Po první čtvrthodině, co jsem odkoukal, jak hra probíhá, jsem se už do toho více dostal, věděl jsem, co se bude dít,… a bylo to tedy mnohem jednodušší. Já budu doufat, že se k focení amerického fotbalu někdy v budoucnu opět dostanu, abych mohl pořídit ještě lepší fotky.

Na závěr kompletní galerie upravených fotografií ze zápasu. Osobně jsem byl některými fotkami příjemně potěšen, jelikož jsem na první pokus tak dobré výsledky nečekal.